B66421U0160K197
DigiKey Part Number
495-B66421U0160K197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66421U0160K197
Description
EFD25/13/9 N97 160 +10%
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N97 Ferrite Core EFD Type 0.984" (25.00mm) Length 0.358" (9.10mm) Width Diameter 0.492" (12.50mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
125.0
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.98
Series
Effective Length (le) mm
57.0
Packaging
Tray
Effective Area (Ae) mm²
58.0
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
57.0
Core Type
EFD
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
3310.0
Supplier Device Package
EFD 25 x 13 x 9
Material
N97
Height
0.492" (12.50mm)
Inductance Factor (Al)
160 nH
Length
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±10%
Width
0.358" (9.10mm)