B66367Q0100K187
DigiKey Part Number
495-B66367Q0100K187-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B66367Q0100K187
Description
FERRITE CORE ETD 100NH N87
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core ETD Type 1.909" (48.50mm) Length 0.980" (24.90mm) Width Diameter 0.657" (16.70mm) Height
EDA/CAD Models
B66367Q0100K187 Models
Category
Gap
Distributed Gapped
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.54
Series
Effective Length (le) mm
114.0
Packaging
Bulk
Effective Area (Ae) mm²
211.0
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Core Type
ETD
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
ETD 49 x 25 x 16
Material
N87
Height
0.657" (16.70mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH
Length
1.909" (48.50mm)
Tolerance
±10%
Width
0.980" (24.90mm)