B65887E0250A041
B65887E0250A041
B65887E0250A041
DigiKey Part Number
495-5333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65887E0250A041
Description
FERRITE CORE RM 250NH N41 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N41 Ferrite Core RM Type 1.661" (42.20mm) Length 0.748" (19.00mm) Width Diameter 0.594" (15.10mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65887E0250A041 Models
Category
Effective Permeability (µe)
70.0
Manufacturer
TDK
Initial Permeability (µi)
2800
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.35
Packaging
Tray
Effective Length (le) mm
70.0
Effective Area (Ae) mm²
200.0
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Supplier Device Package
RM 14
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
N41
Inductance Factor (Al)
250 nH
Height
0.594" (15.10mm)
Tolerance
±3%
Length
1.661" (42.20mm)
Gap
Gapped
Width
0.748" (19.00mm)