B65811J0315A048
DigiKey Part Number
495-B65811J0315A048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65811J0315A048
Description
FERRITE CORE RM 315NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 0.913" (23.20mm) Length 0.433" (11.00mm) Width Diameter 0.324" (8.25mm) Height
EDA/CAD Models
B65811J0315A048 Models
Category
Effective Permeability (µe)
169.0
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.59
Series
Effective Length (le) mm
38.0
Effective Area (Ae) mm²
64.0
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
55.0
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
2430.0
Supplier Device Package
RM 8
Material
N48
Height
0.324" (8.25mm)
Inductance Factor (Al)
315 nH
Length
0.913" (23.20mm)
Tolerance
±3%
Width
0.433" (11.00mm)