B65811J0160A041
DigiKey Part Number
495-5252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65811J0160A041
Description
FERRITE CORE RM 160NH N41 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N41 Ferrite Core RM Type 0.913" (23.20mm) Length 0.433" (11.00mm) Width Diameter 0.324" (8.25mm) Height
EDA/CAD Models
B65811J0160A041 Models
Category
Effective Permeability (µe)
76.0
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.59
Effective Length (le) mm
38.0
Effective Area (Ae) mm²
64.0
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
55.0
Supplier Device Package
RM 8
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
2430.0
Inductance Factor (Al)
160 nH
Height
0.324" (8.25mm)
Tolerance
±3%
Length
0.913" (23.20mm)
Gap
Gapped
Width
0.433" (11.00mm)