B65807N0040A001
B65807N0040A001
B65807N0040A001
DigiKey Part Number
495-5236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65807N0040A001
Description
FERRITE CORE RM 40NH K1 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated K1 Ferrite Core RM Type 0.701" (17.90mm) Length 0.323" (8.20mm) Width Diameter 0.246" (6.25mm) Height
Category
Effective Permeability (µe)
27.4
Manufacturer
TDK
Initial Permeability (µi)
80
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.86
Packaging
Box
Effective Length (le) mm
26.9
Effective Area (Ae) mm²
31.3
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
840.0
Supplier Device Package
RM 6
Material
K1
Height
0.246" (6.25mm)
Inductance Factor (Al)
40 nH
Length
0.701" (17.90mm)
Tolerance
±3%
Width
0.323" (8.20mm)