B65713A0000R087
DigiKey Part Number
495-75896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65713A0000R087
Description
FERRITE CORE PM 12UH N87 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core PM Type Length Width 3.425" (87.00mm) Diameter 1.378" (35.00mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65713A0000R087 Models
Category
Gap
Ungapped
Manufacturer
TDK
Effective Permeability (µe)
1530.0
Series
Initial Permeability (µi)
2200
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.16
Core Type
PM
Effective Area (Ae) mm²
Supplier Device Package
PM 87 x 70
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Material
N87
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Diameter
3.425" (87.00mm)
Inductance Factor (Al)
12 µH
Height
1.378" (35.00mm)
Tolerance
-20%, +30%