B65525J0160A087
DigiKey Part Number
495-5111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65525J0160A087
Description
FERRITE CORE ER 160NH N87 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core ER Type 0.433" (11.00mm) Length 0.236" (6.00mm) Width Diameter 0.098" (2.50mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65525J0160A087 Models
Category
Effective Permeability (µe)
140.0
Manufacturer
TDK
Initial Permeability (µi)
2200
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.1
Packaging
Box
Effective Length (le) mm
14.1
Part Status
Active
Effective Area (Ae) mm²
12.4
Core Type
ER
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Supplier Device Package
ER 11 x 5
Finish
Uncoated
Material
N87
Height
0.098" (2.50mm)
Inductance Factor (Al)
160 nH
Length
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±3%
Width
0.236" (6.00mm)