B65523J0400K087
DigiKey Part Number
495-B65523J0400K087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65523J0400K087
Description
FERRITE CORE ER 400NH N87
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core ER Type 0.374" (9.50mm) Length 0.197" (5.00mm) Width Diameter 0.098" (2.50mm) Height
EDA/CAD Models
B65523J0400K087 Models
Category
Initial Permeability (µi)
2200
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.54
Series
Effective Length (le) mm
13.6
Packaging
Box
Effective Area (Ae) mm²
8.81
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
7.6
Core Type
ER
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
120.0
Supplier Device Package
ER 9.5 x 5
Material
N87
Height
0.098" (2.50mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH
Length
0.374" (9.50mm)
Tolerance
±10%
Width
0.197" (5.00mm)