B65517D0160A048
DigiKey Part Number
495-B65517D0160A048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65517D0160A048
Description
FERRITE CORE P 160NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.366" (9.30mm) Diameter 0.106" (2.70mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65517D0160A048 Models
Category
Tolerance
±3%
Effective Permeability (µe)
159.0
Material
N48
Diameter
0.366" (9.30mm)
Height
0.106" (2.70mm)
Inductance Factor (Al)
160 nH