B65513J0100A087
DigiKey Part Number
B65513J0100A087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65513J0100A087
Description
FERRITE CORE ER 100NH N87
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N87 Ferrite Core ER Type 0.571" (14.50mm) Length 0.264" (6.70mm) Width Diameter 0.116" (2.95mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65513J0100A087 Models
Category
Initial Permeability (µi)
2200
Manufacturer
TDK
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.08
Series
Effective Length (le) mm
19.0
Packaging
Box
Effective Area (Ae) mm²
17.6
Part Status
Active
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
17.3
Core Type
ER
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
334.0
Supplier Device Package
ER 14.5 x 6
Finish
Uncoated
Material
N87
Height
0.116" (2.95mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH
Length
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±3%
Width
0.264" (6.70mm)