B43703B4338M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
3300 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
TDK Corporation Compact Screw Terminal Series│Digi-Key Daily
B43703B4338M000
DigiKey Part Number
B43703B4338M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43703B4338M000
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
10.3 A @ 100 Hz
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.532" Dia (64.30mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
3.217" (81.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C