B43703A4229M000
DigiKey Part Number
B43703A4229M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43703A4229M000
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 350V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22000 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3.7mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
41.3 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
6.6 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
7.795" (198.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.7mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C