B40950A0137M100
DigiKey Part Number
495-B40950A0137M100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40950A0137M100
Description
CAP ALUM POLY HYB 130UF 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B40950A0137M100 Models
Category
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Tape & Reel (TR)
Features
High Vibration
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.673" (17.10mm)
Capacitance
130 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
80 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm