B32923X2105K000
DigiKey Part Number
495-B32923X2105K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32923X2105K000
Description
FILM CAP MKP X2 - COMPACT, 1UF 1
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 275V 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±10%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
275V
Ratings
X2
Voltage Rating - DC
500V