B32923C3474K289
DigiKey Part Number
495-B32923C3474K289CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B32923C3474K289TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32923C3474K289
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32923C3474K289 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Voltage Rating - DC
630V