B32923C3225K000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 705
Datasheet
2.2 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP) Radial
B32923C3225K000
DigiKey Part Number
495-77154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32923C3225K000
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B32923C3225K000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.571" W (26.50mm x 14.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.161" (29.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V