B32912B3334M000
DigiKey Part Number
495-3248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32912B3334M000
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 760VDC RAD
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32912B3334M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
330V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
760V