B32718H1406K000
DigiKey Part Number
495-B32718H1406K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32718H1406K000
Description
MKP DC FILTERING - 1100VDC, 40UF
Detailed Description
40 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Height - Seated (Max)
2.264" (57.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.2 mOhms