B32716H9206K000
DigiKey Part Number
495-B32716H9206K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32716H9206K000
Description
MKP DC FILTERING - 900VDC, 20UF
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
900V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.3 mOhms