B32716H6506K000
DigiKey Part Number
495-B32716H6506K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32716H6506K000
Description
MKP DC FILTERING - 600VDC, 50UF
Detailed Description
50 µF Film Capacitor 600V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32716H6506K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.654" L x 1.299" W (42.00mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)
1.890" (48.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
600V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.4 mOhms