B32716H1206K000
DigiKey Part Number
495-B32716H1206K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32716H1206K000
Description
MKP DC FILTERING - 1100VDC, 20UF
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Bulk
Size / Dimension
1.654" L x 1.299" W (42.00mm x 33.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.890" (48.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
Automotive
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.4 mOhms