B32672Z4104K289 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32672Z4104K289 |
Description | CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF Film Capacitor 220V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32672Z4104K289 Models |
Category | Dielectric Material |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case |
Part Status Active | Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Tolerance ±10% | Termination PC Pins |
Voltage Rating - AC 220V | Lead Spacing 0.591" (15.00mm) |
Voltage Rating - DC 450V | Applications Power Factor Correction (PFC) |