B32672Z4104K289
DigiKey Part Number
495-B32672Z4104K289CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B32672Z4104K289TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672Z4104K289
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 220V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672Z4104K289 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
450V