B32672P4225K000
DigiKey Part Number
495-4717-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672P4225K000
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 160V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672P4225K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
450V