B32671P6104K000
DigiKey Part Number
495-4746-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32671P6104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32671P6104K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
630V