B32521C3104K000
DigiKey Part Number
495-2437-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32521C3104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32521C3104K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V