B32022H3473M000
DigiKey Part Number
495-B32022H3473M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32022H3473M000
Description
CAP FILM 0.047UF 20% 1.5KVDC RAD
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32022H3473M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.335" W (18.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)