B32021H3103M000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-B32021H3103M000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B32021H3103M000 |
Description | CAP FILM 10000PF 20% 1.5KVDC RAD |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10000 pF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B32021H3103M000 Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Bulk | Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±20% | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Voltage Rating - AC 300V | Applications Automotive; EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV) | Ratings AEC-Q200, Y2 |