Z650-1-LAN-U
DigiKey Part Number
Z650-1-LAN-U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z650-1-LAN-U
Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY
Detailed Description
0 ~ 650VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 1A Output 650W Features LAN, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
EDA/CAD Models
Z650-1-LAN-U Models
Size / Dimension
13.780" L x 2.756" W x 3.268" H (350.00mm x 70.00mm x 83.00mm)
Features
LAN, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Series
Power (Watts)
650W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.5% + 1 count
Voltage Regulation - Line
0.01%
Voltage Regulation - Load
0.01%
Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
Current Regulation - Line
0.02%
Current Regulation - Load
0.09%
Voltage - Output
0 ~ 650VDC
Ripple
60mV
Current - Output
0 ~ 1A