Z36-24-LAN-L-U
DigiKey Part Number
285-2835-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z36-24-LAN-L-U
Description
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-36V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 36VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 24A Output 864W Features LAN, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Z36-24-LAN-L-U Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Size / Dimension
13.780" L x 4.134" W x 3.268" H (350.00mm x 105.00mm x 83.00mm)
Manufacturer
TDK-Lambda
Features
LAN, Programmable, RS232, RS485 and USB Interface
Series
Power (Watts)
864W
Packaging
Bulk
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.5% + 1 count
Part Status
Active
Voltage Regulation - Line
2mV + 0.01%
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
2mV + 0.01%
Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
Current Regulation - Line
2mA + 0.01%
Number of Outputs
1
Current Regulation - Load
5mA + 0.01%
Voltage - Output
0 ~ 36VDC
Ripple
6.25mV
Current - Output
0 ~ 24A