RWS1000B-48
DigiKey Part Number
285-RWS1000B-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS1000B-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RWS1000B-48 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Size / Dimension
7.80" L x 5.00" W x 2.48" H (198.0mm x 127.0mm x 63.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
21 A