HWS300-24/ME
DigiKey Part Number
285-1324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS300-24/ME
Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HWS300-24/ME Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.50" L x 2.40" W x 3.23" H (165.1mm x 61.0mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
14 A