CUS60M-12/A
DigiKey Part Number
285-CUS60M-12/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS60M-12/A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS60M-12/A Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
3.48" L x 2.52" W x 1.59" H (88.4mm x 64.0mm x 40.5mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
5 A