NLV25T-560J-EFD
DigiKey Part Number
445-16489-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-16489-1-ND - Cut Tape (CT)
445-16489-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLV25T-560J-EFD
Description
FIXED IND 56UH 75MA 12.1 OHM SMD
Detailed Description
56 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 75 mA 12.1Ohm Max 1008 (2520 Metric)
EDA/CAD Models
NLV25T-560J-EFD Models
Category
DC Resistance (DCR)
12.1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)