KMZ1608DHR241CTD25
DigiKey Part Number
445-175016-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-175016-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175016-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMZ1608DHR241CTD25
Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0603 4LN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 300mA 600mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
600mOhm
Manufacturer
TDK
Ratings
AEC-Q200
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
240 Ohms @ 100 MHz
Features
Soft Termination
Current Rating (Max)
300mA