FK16C0G1H103JN020
DigiKey Part Number
445-8324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK16C0G1H103JN020
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FK16C0G1H103JN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)