FK11X5R1C106KN020
DigiKey Part Number
445-8251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK11X5R1C106KN020
Description
CAP CER 10UF 16V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FK11X5R1C106KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)