FG16C0G2A333JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 664
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 307
0.033 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG16C0G2A333JNT00
DigiKey Part Number
FG16C0G2A333JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG16C0G2A333JNT00
Description
CAP CER 0.033UF 100V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG16C0G2A333JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)