FG14C0G1H333JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
0.033 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG14C0G1H333JNT00
DigiKey Part Number
FG14C0G1H333JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG14C0G1H333JNT00
Description
CAP CER 0.033UF 50V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG14C0G1H333JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)