FA26X8R2A473KNU06
DigiKey Part Number
445-180704-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180704-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X8R2A473KNU06
Description
CAP CER 0.047UF 100V X8R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial
EDA/CAD Models
FA26X8R2A473KNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C