FA24X7S2A224KRU06
DigiKey Part Number
445-180647-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180647-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA24X7S2A224KRU06
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7S RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
EDA/CAD Models
FA24X7S2A224KRU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)