FA24NP01H223JNU06
DigiKey Part Number
445-180629-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180629-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA24NP01H223JNU06
Description
CAP CER 0.022UF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA24NP01H223JNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C