FA18X7R1H154KRU00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
0.15 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA18X7R1H154KRU00
DigiKey Part Number
FA18X7R1H154KRU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA18X7R1H154KRU00
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA18X7R1H154KRU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)