FA11X8R2A474KRU06
DigiKey Part Number
445-180391-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180391-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA11X8R2A474KRU06
Description
CAP CER 0.47UF 100V X8R RADIAL
Detailed Description
0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R Radial
EDA/CAD Models
FA11X8R2A474KRU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C