C3216X8R2A334K160AE | |
|---|---|
DigiKey Part Number | C3216X8R2A334K160AE-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C3216X8R2A334K160AE |
Description | CAP CER 0.33UF 100V X8R 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.33 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C3216X8R2A334K160AE Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Series | Features Soft Termination |
Packaging Tape & Reel (TR) | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.075" (1.90mm) |