C3216X8R1H105M160AB
DigiKey Part Number
445-14848-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14848-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14848-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X8R1H105M160AB
Description
CAP CER 1UF 50V X8R 1206
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C3216X8R1H105M160AB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Temperature
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)