C1608X8R2A102K080AE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
C1608X8R2A102K080AE
DigiKey Part Number
C1608X8R2A102K080AE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X8R2A102K080AE
Description
CAP CER 1000PF 100V X8R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1608X8R2A102K080AE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)