C1005X6S0G475M050EC
DigiKey Part Number
445-C1005X6S0G475M050ECTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-C1005X6S0G475M050ECCT-ND - Cut Tape (CT)
445-C1005X6S0G475M050ECDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X6S0G475M050EC
Description
COMMERCIAL GRADE,0402,X6S,4V,4.7
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Active
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)