C0603X7S0G104M030BC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 445-13733-2-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C0603X7S0G104M030BC |
Description | CAP CER 0.1UF 4V X7S 0201 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X7S 0201 (0603 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C0603X7S0G104M030BC Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Features Low ESL |
Packaging Tape & Reel (TR) | Applications |
Part Status Obsolete | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.013" (0.33mm) |